اتصال شبکه برق ایران و آذربایجان

وزیر نیرو گفت: اتصال شبکه‌های برق ایران و آذربایجان از مهم‌ترین همکاری‌های بین دوکشور است.

ه نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علی اکبر محرابیان در دیدار با شاهین مصطفی‌یف معاون نخست وزیر آذربایجان گفت: این تصمیم روئسای جمهور دو کشور برای توسعه روابط، نقطه عطفی برای گسترش همکاری‌های ایران و آذربایجان است.

وزیر نیرو با بیان اینکه برای توسعه روابط دو کشور مسئولیت و حوزه کاری وزارت نیرو بسیار مهم است، افزود: بسیاری از زمینه‌های همکاری در حوزه آب و برق و مربوط به این وزارتخانه است و در سفر‌های قبلی مقامات آذربایجان به‌ویژه شهبازوف (وزیر انرژی آذربایجان) هم تصمیمات خوبی اتخاذ شده که به توسعه همکاری‌های دو کشور خواهد انجامید.

محرابیان با بیان اینکه اتصال شبکه برق باعث می‌شود که دو کشور از ظرفیت همکاری‌های برق استفاده حداکثری داشته باشند، گفت: انتقال برق آذربایجان از طریق ایران به ترکیه و اروپا همچنین اتصال برق ایران و روسیه می‌تواند حاصل این همکاری‌ها باشد.

وی با بیان اینکه امروز تبادل انرژی از منابع هیدروکربن به سمت برق می‌رود، افزود: با توجه به اتفاقات اخیر در منطقه، این اتفاقات و درگیری‌ها تاثیر بسیار زیادی در حوزه انرژی و تعاملات این حوزه دارد. البته غربی‌ها تلاش می‌کنند این تاثیر را کم اهمیت نشان دهند در حالی که این تحولات انرژی در منطقه بسیار تاثیرگذار بوده و این مهم بلندمدت خواهد بود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه توافق اتصال شبکه برق ایران، روسیه و آذربایجان در حال مطالعه است، افزود: خطوط خیلی خوبی نیز بین ایران و ترکیه برقرار بوده و با این کشور هم تبادلات بسیار خوبی داشتیم که از این طریق به شبکه برق اروپا نیز متصل هستیم.

محرابیان با بیان اینکه به دنبال تکمیل سد خداآفرین و قیزقلعه‌سی هستیم، یادآور شد: خوشبختانه در این خصوص همکاری خوبی در جریان بوده و امروز با وزیر انرژی آذربایجان برای تسریع در روند اجرایی این پروژه گفتگو خواهیم کرد.

محرابیان در پایان با اشاره به اینکه ۹۹.۷ درصد جمعیت روستایی و ۱۰۰ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت برق برخوردار هستند، به اتصال شبکه برق ایران با تمامی کشور‌های همسایه اشاره کرد و گفت: با کشور‌های حوزه جنوب در منطقه خلیج فارس هم برای اتصال شبکه برق از طریق دریا توافقاتی صورت گرفته است.

همکاری با ایران در حوزه آب و برق برای آذربایجان مهم است

“شاهین مصطفی‌یف” معاون نخست وزیر آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به دیدار روئسای جمهور ایران و آذربایجان بر اهمیت توسعه روابط دو کشور تاکید کرد و گفت: سفر‌های اخیر به ایران در همین راستا صورت گرفته و نسبت به ماه‌های گذشته نیز روابط دو کشور گسترش داشته است.

مصطفی‌یف با اشاره به دیدار وزرای انرژی آذربایجان و نیروی ایران گفت: همکاری در حوزه آب و برق برای این کشور بسیار مهم بوده و جمهوری آذربایجان بر توسعه این روابط تاکید دارد.

وی با بیان اینکه در سایر حوزه‌های همکاری نیز مصمم هستیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم امروز تصمیمات مهمی بین وزرای انرژی و نیروی دو کشور گرفته شود.

معاون نخست وزیر آذربایجان با اشاره به سابقه ۵۰ ساله همکاری ایران و آذربایجان در بهره‌برداری از رودخانه مرزی ارس، این همکاری را پر افتخار دانست و بر تدوام، گسترش بهره‌برداری، نگهداری و حفاظت از این رودخانه بین دو کشور تاکید کرد.
وی با اشاره به نیاز آذربایجان به تعامل در حوزه برق با دیگر کشور‌ها از جمله ترکمنستان و سابقه انتقال همکاری انتقال و سوآپ گاز از طریق ایران، گفت: در این حوزه همکاری خوبی می‌توانیم داشته باشیم و می‌توانیم از طریق ایران، برق آذربایجان را به کشور‌های دیگر صادر کنیم.

درباره نویسنده

582 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.