امسال چهارشنبه سوری را جشن نگیرید

یک متخصص پوست گفت: برگزاری مراسم چهارشنبه سوری باعث انتشار بیشتر ویروس کرونا می‌شود.

چهارشنبه سوری یکی از آداب سنتی ایرانیان است که در شب آخرین چهارشنبه سال برگزار می‌شود. ایرانیان در شب آخرین چهارشنبه سال با روشن کردن آتش و پریدن از روی آن به استقبال بهار می‌روند.

این جشن کهن ایرانی چندسالی است که مخاطرات فراوانی را در کشور ما به همراه خود دارد و موجب آسیب‌های جبران ناپذیری به بسیاری از افراد می‌شود که هر ساله در شب چهارشنبه سوری زحمت پرسنل درمان کشور برای درمان و ارائه خدمات به مصدومین بیشتر می‌شود.

امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و نزدیک شدن به شب چهارشنبه سوری باید با برگزار نکردن این مراسم کهن ایرانی کمکی به پرسنل درمان کشورمان کنیم.

کرونا از طریق زخم‌های پوستی انتقال می‌یابد؟

محمد رضوانی متخصص بیماری‌های پوست در خصوص ارتباط سوختگی و کرونا، گفت: ویروس کرونا از طریق زخم‌های پوستی انتقال نمی‌یابد، شایع‌ترین راه انتقال ویروس کرونا از طریق تنفسی است که به شدت مسری محسوب می‌شود.

این متخصص بیماری‌های پوست با بیان راه انتقال ویروس کرونا، گفت: ویروس کرونا از طریق ذرات تنفسی انتقال پیدا می‌کند که بیشتر از طریق عطسه و سرفه و نزدیکی تماس با افراد مبتلا این اتفاق می‌افتد.

رضوانی گفت: اگر کسی چهارشنبه سوری یک نفری اجرا کند مشکلی ندارد، اما معمولا، چون چهارشنبه سوری بهانه‌ای برای دور هم جمع شدن و وقت بیشتری را در کنار عزیزانمان سپری کردن است، باعث شیوع بیشتر ویروس کرونا می‌شود.

این متخصص بیماری‌های پوست در پایان از مردم خواهش کرد که مراسم چهارشنبه سوری را برگزار نکنند، غیر از تمام خطراتی که همه ساله بوده الان بحث اجتماع افراد است که وقتی کنار هم قرار بگیرید باعث انتشار بیشتر این ویروس می‌شوید.

همچنین یک متخصص طب اورژانس درباره برگزاری مراسم چهارشنبه سوری گفت: انصاف نیست به خاطر چهارشنبه‌سوری بار مضاعفی به نیرو‌های درمانی و پرستاران تحمیل کنیم.

متخصص طب اورژانس گفت: چهارشنبه‌سوری امسال یک صورت دیگری دارد، در کنار خطراتی که هر سال متوجه این روز بود، امسال بسیار جد‌ی‌تر است.

او افزود: در این وضعیت که درگیر بیماری کرونا هستیم و باتوجه به شلوغی بیمارستان‌ها و خستگی و فشار مضاعفی که این روز‌ها همه پرسنل درمان با آن درگیر هستند، اگر چهارشنبه سوری امسال مخاطراتی داشته باشد شرایط به شدت جدی‌تر است.

متخصص طب اورژانس با تأکید بر اینکه مردم باید امسال چهارشنبه سوری را فراموش کنند، گفت: با توجه به اینکه ما هر ساله آمار زیادی از مصدومین چهارشنبه سوری داریم، موارد تلخی مثل مرگ و آسیب دیدن بینایی، سوختگی و … که این مخاطرات برای همه آشناست.

او ادامه داد: به دلیل فشار مضاعف کاری برای پرسنل درمان و پزشکان کشور و شلوغی بیمارستان‌ها امسال چهارشنبه سوری مستثنی است از سال‌های دیگر است.

متخصص طب اورژانس اگر فردی به واسطه مشکلاتی که در چهارشنبه سوری پیش می‌آید نیاز به مراجعه بیمارستان داشته باشد طبیعتا در مخاطره ابتلا به ویروس کرونا قرار خواهد گرفت.

درباره نویسنده

582 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.