تمرین نظامی نیروهای آمریکایی تازه وارد به منطقه/ برهم زدن امنیت به بهانه تامین امنیت

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی ارتش تروریستی آمریکا مستقر در بحرین با اشاره به اینکه سه هزار نیروی نظامی تازه وارد آمریکا به خاورمیانه در روزهای آینده “تمرین های نظامی با شرکای خود” برگزار می کنند، مدعی شد که هدف از حضور این نیروها به زعم او “تامین امنیت” منطقه است.

به گزارش ایرنا، “تیم هاوکینز” سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار تلویزیون رسمی رژیم صهیونیستی گفت که ورود نظامیان جدید به منطقه خاورمیانه، مقدمه ای برای “حضوری دایمی” است.

وی در پی حضور سه هزار نظامی نیروی دریایی آمریکا با ناو هواپیمابر یواس‌اس باتان و یواس‌اس کارتر هال به دریای سرخ و خلیج فارس، در گفتگو با این شبکه صهیونیستی افزود که این اقدام در چارچوب طرح آمریکا برای تقویت حضور خود در منطقه صورت گرفته است.

به زعم این مقام نظامی آمریکا، این حضور دائمی به منظور فراهم شدن امکان واکنش سریع در صورت بروز مشکل انجام شده است.

وی افزود: هدف اصلی افزایش تعداد نیروهای نظامی آمریکا در منطقه، دادن گزینه ها و انعطاف بیشتر به تصمیم گیرندگان در واشنگتن و فرماندهان میدانی است.

هاوکینز با نادیده گرفت جضور تنش آفرین و بی ثبات کننده ارتش آمریکا در منطقه و جنگ افروزیهای آن در طول دهه های گذشته و تداوم اشغالگری برخی کشورهای منطقه مدعی شد که هدف از حضور نظامیان تازه وارد تامین امنیت منطقه است.

او در این زمینه گفت: این نیروها طی چند روز آینده، علاوه بر برگزاری تمرین ها و امور دیگری با شرکای (واشنگتن در منطقه)، عملیات های میدانی با هدف – به زعم او – تامین امنیت و ثبات در منطقه خواهند داد.

به گزارش ایرنا، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای از حضور بیش از ۳ هزار نظامی نیروی دریایی این کشور در دریای سرخ خبر داد و اعلام کرد که ملوانان و تفنگداران آمریکایی ریکشنبه پس از عبور از کانال سوئز وارد دریای سرخ شده اند.

این نظامیان با ناو هواپیمابر یواس‌اس باتان و یواس‌اس کارتر هال به دریای سرخ رسیده‌اند.

این دو کشتی جنگی در ۱۰ ژوئیه (۱۹ تیر) بندر نورفولک در ویرجینیا را برای ماموریتی که پنتاگون مدعی شد «پاسخ به تلاش‌های اخیر ایران برای تهدید جریان آزاد تجارت در تنگه هرمز و آب‌های اطراف آن» است، ترک کردند اما اظهارات سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا به روشنی پرده از هدف واقعی از این اقدام توسعه طلبانه بر می دارد.

شبکه خبری فاکس نیوز چهارم مرداد ماه به نقل از نیروی هوایی آمریکا مدعی شد که یک گردان هوایی از جنگنده‌های اف-۳۵ آذرخش ۲ نیروی هوایی ایالات متحده برای تقویت جنگنده‌های آ-۱۰ و اف-۱۶ در انجام ماموریت‌شان برای گشت‌زنی در تنگه هرمز وارد خاورمیانه شده است.

فاکس نیوز گزارش داد این گردان هوایی متشکل از جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکا برای بازدارندگی ایران و کمک به نیروهای آمریکا و متحدانش در سوریه وارد خاورمیانه شده‌اند.

به ادعای فاکس نیوز، این اقدام پس از تلاش‌های متعدد ایران در اوایل ماه جاری برای توقیف نفتکش‌های نزدیک تنگه هرمز صورت گرفته که با واکنش نیروی دریایی ایالات متحده مواجه شده است.

جمهوری اسلامی ایران می گوید همواره بر وجود سازوکارهای بومی برای تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های منطقه از جمله تنگه هرمز تاکید دارد و حضور نیروهای بیگانه و قدرت‌های منطقه‌ای در این آبراهه‌ها را برهم زننده امنیت جمعی کشورهای ساحلی خلیج فارس اعلام کرده است.

برچسب :

درباره نویسنده

41 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2023 اولکمیز. محفوظ است.