جزئیات ناگفته از لحظات پایانی سقوط بالگرد رئیس جمهور

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره آخرین لحظات وقوع سانحه بالگرد رئیس‌جمهور و هیئت همراهش توضیحاتی ارائه داد.

غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور در مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبر سیما با اشاره سانحه بالگرد رئیس‌جمهور و همراهانش، با تاکید بر اینکه در ابتدای پرواز هوا صاف بود و پدیده جوی خاصی وجود نداشته است، توضیح داد: «بعد از گذشت نیم ساعت از پرواز در مجاورت معدن سنگون یک لکه ابری دیده شد ،مانند سفره‌ای بود که در آسمان پهن شده باشد. از نظر ارتفاع پروازی مجبور شدیم که با این ابرها مواجه شویم. کاپیتان مصطفوی که کاپیتان حامل بالگرد رئیس‌جمهور بودند،‌ اعلام کرد: به دلیل شرایط جوی بهتر است ارتفاع بگیریم و از بالای ابرها به مسیر ادامه بدهیم.»

او در این باره بیان کرد: «گذشتن از ابرها بدون لرزش و مشکل خاصی اتفاق افتاد و به راحتی از ابرها عبور کردیم و به مسیر ادامه دادیم. شرایط به گونه‌ای بود که امکان دیدن خط الراس قله‌ها به راحتی امکان‌پذیر بود. از آنجایی که در این سفر سه بالگرد عازم تبریز بودند، بالگرد حامل رئیس‌جمهور و هیئت همراه در وسط قرار داشتند. اما چیزی حدود ۳۰ ثانیه بعد از ارتفاع گرفتن و عبور از لایه سنگین ابر، متوجه شدیم که بالگرد حامل رئیس‌جمهور نیست. خلبان شروع به دور زدن و چرخیدن نمود و اعلام کرد یکی از بالگردها قابل رویت نیست و ممکن است فرود اضطراری کرده باشد ، اما تلاش‌های وی برای برقراری ارتباط رادیویی موثر واقع نشد و نتوانست هیچ‌گونه پیامی دریافت نماید.»

به گفته اسماعیلی «آخرین ارتباط رادیویی حدود یک دقیقه و سی ثانیه قبل از آخرین رویت برقرار شده بود که در آن کاپیتان پرواز حامل رئیس جمهور دستور ارتفاع گرفتن برای عبور از ابرها را داده بود.»

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین بیان کرد: «از آنجایی‌که به دلیل شرایط جوی امکان فرود آمدن در همان مکان وجود نداشت، دو بالگرد پس از چند بار چرخیدن مجبور به فرود اضطراری در نزدیکی معدن سنگون شدند تا بتوانیم ماجرا را پیگیری نماییم.»

 

درباره نویسنده

585 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.