دانشمندان ایرانی به اورانیوم با غنای ۶۰ درصد دست یافتند/ هیچگونه آلودگی در سایت نطنز ایجاد نشده است

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: هیچگونه آلودگی در سایت نطنز ایجاد نشده و غنی سازی ادامه دارد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تولید محصول اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد، گفت: چهارشنبه دستور راه اندازی غنی‌سازی ۶۰ درصدی را دادیم و پنجشنبه دیر وقت، یعنی چهل دقیقه بامداد جمعه محصول ۶۰ درصد را گرفتیم.

صالحی اظهار کرد: کسانی که موضوع ۶۰ درصد غنی‌سازی را در قانون وارد کرده بودند، گفتند با احتیاط در مذاکرات جلو برویم و واقعاً می‌خواستند با حسن نیت عمل شود، اما با اتفاقاتی که افتاد، دستور دادند کار را سریع‌تر انجام دهیم.

وی ادامه داد: البته تولید محصول فعلی حدود ۹ گرم در ساعت است و راندمان چیدمان زنجیره‌ها بررسی می‌شود؛ اگرچه تولید ۶۰ درصدی ما کمتر می‌شود و ممکن است به ۵ یا ۶ گرم برسد، ولی همزمان غنی‌سازی ۲۰ درصد هم داریم و در حقیقت، همزمان غنای ۲۰ درصد و ۶۰ درصد انجام می‌شود که در یک تا دو روز آینده بهینه سازی هم خواهد شد.

صالحی با اشاره به انتشار خبر غنی سازی ۶۰ درصدی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما با آقای قالیباف درباره مسائل مرتبط همواره در تماس هستیم و امروز هم نزدیک‌های سحر بود که به اطلاع ایشان این دستاورد را رساندم و ایشان هم آن را اعلام کردند. از ایشان و آقای ذوالنوری رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس هم به خاطر حمایت‌هایشان به ویژه حمایت‌های مالی تشکر دارم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بعد از حادثه هفته گذشته در سایت نطنز هیچ آلودگی در این سایت ایجاد نشده است، اگر آلودگی بود بازرسانی که بازدید کردند آن را اعلام می‌کردند و باید بگویم که بعد از این حادثه، یک لحظه هم غنی سازی متوقف نشده است. تنها یک سالن غنی سازی که در آن سانتریفیوژ‌های IR-۱ قرار داشتند از کار افتاده است و در سالن‌های متعدد دیگر غنی سازی با قوت ادامه دارد.

وی با بیان اینکه فعالیت سانتریفیوژ‌ها با برق اضطراری در جریان است اظهار کرد: برق اصلی ظرف یکی دو روز آینده وصل می‌شود و الان هم داریم با برق اضطراری ماشین‌های از کار افتاده را جایگزین می‌کنیم.

صالحی درخصوص اخباری مبنی بر این که کار در نطنز متوقف شده است، خاطرنشان کرد: الان باید همگان متوجه شده باشند که سایت نطنز هم چنان پا برجاست و با قوت دارد جلو می‌رود. به طور مثال در یک سالنی زنجیره ۳۰ تایی IR۵ با سوی ۱۰ داریم، زنجیره ۳۰ تایی IR۶s داریم با سوی ۶ و دو زنجیره IR۶ و IR۴ کامل داریم که ۶۰ درصد را تولید می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی به چه منظور است؟ آیا برای سوخت راکتور تهران است؟ گفت: این اورانیوم ۶۰ درصد برای ساختن “هدف” Target‌هایی است که این هدف‌ها را در راکتور تهران می‌گذاریم و از آن‌ها مولیبدن استخراج می‌کنیم. از این ۶۰ درصد برای سوخت الان تولید نمی‌کنیم. از سویی این بحث که در رسانه‌ها راه انداختند که ما نمی‌دانیم داریم چکار می‌کنیم یا داریم بلوف می‌زنیم، درست نیست. “هدف”‌ها کاربرد‌های متنوعی دارد و یکی از آن‌ها در تولید رادیودارو‌ها استفاده می‌شود. در فرایند فیژن مولی با ۲۰ درصد داریم تست می‌کنیم، اما وقتی غنا را بالا ببریم راندمان و میزان مولیبدن بالا می‌رود و زمان تولیدش هم کوتاه‌تر می‌شود و اساسا فرایند آسان‌تر می‌شود، این فرصتی بود که قانون مجلس برای سازمان پیش آورد.

x (x)

درباره نویسنده

582 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2023 اولکمیز. محفوظ است.