دستور صدور آنلاین سیم‌کارت به اپراتورها ابلاغ شد

پس از واکنش وزیر ارتباطات به صف‌های طولانی برای دریافت سیم‌کارت سرپرستان خانوار به منظور دریافت وام یک میلیون تومانی، اپراتورها به فروش آنلاین سیم‌کارت تلفن همراه و توزیع آن توسط پست ملزم شدند. در این شیوه، مشترکان توسط مامور اداره پست احراز هویت می‌شوند.

به گزارش اولکمیز به نقل از ایرنا، پس از اعلام دولت مبنی بر لزوم به نام بودن سیم‌کارت سرپرستان خانوار به منظور ارسال پیامک دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی، اپراتورهای تلفن همراه اعلام کردند به سرپرستان خانوار که فاقد سیم کارت هستند یک عدد سیم‌کارت رایگان هدیه می‌دهند.

پس از اعلام این خبر بود که صف‌های طولانی در دفاتر پیشخوان برای دریافت سیم کارت تشکیل شد. با گذشت ساعاتی از واکنش وزیر ارتباطات نسبت به این مساله و دستور به اپراتورها برای صدور سیم کارت آنلاین، معاون وزیر ارتباطات به شرح چگونگی صدور و توزیع سیم کارت پرداخت.

«حسین فلاح جوشقانی» با بیان این که اپراتورها بدون هماهنگی با سازمان تنظیم مقررات تصمیم گرفتند سیم کارت های رایگان را ارائه کنند، افزود: اپراتورها با نیت خیر و با این پیش فرض که افراد متقاضی وام یک میلیون تومانی ممکن است جزو اقشار ضعیف جامعه باشند، تصمیم گرفتند سیم کارت‌ها را به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار بدهند. این اتفاق باعث شلوغی عجیب دفاتر فروش شد. شلوغی و صف‌هایی که با پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند همخوانی نداشت.

رییس سازمان تنظیم مقررات افزود: پس از دستور وزیر ارتباطات و عکس‌هایی که از تشکیل صف‌های طولانی برای ما ارسال شده بود، به اپراتورها اعلام کردیم فعلا تا یک یا دو هفته آینده فروش سیم کارت به صورت آنلاین انجام شود و مامور پست، زمانی که قصد تحویل سیم‌کارت را دارد فرد را احراز هویت کند. تا بتوانیم بدون مشکل این دوره را پشت سر بگذاریم و افراد نیز بتوانند در این شرایط تسهیلاتی که به آن نیاز دارند را دریافت کنند.

او در پاسخ به این‌که سازمان تنظیم مقررات برای جلوگیری از تخلفات به سمت احراز هویت بیومتریک و الزام حضور صاحب سیم‌کارت قدم‌های خوبی برداشته و صدور سیم‌کارت به صورت آنلاین کاملا بر خلاف سیاست‌های این سازمان است، گفت: صدور آنلاین سیم کارت و احراز هویت توسط پست صرفا در همین زمان مشخص انجام می‌شود و پس از آن دوباره به سمت همان شیوه‌های نوین احراز هویت گام برمی‌داریم. شرایط بحران گاهی اوقات منجر به صدور قوانین موقتی می‌شود تا مشکلات را به حداقل برساند.

او اشاره کرد: صدور سیم کارت آنلاین دقیقا همان مراحل احراز هویت و دریافت مدارک را دارد اما این کار به شکل برخط انجام می‌شود. مدارک توسط اپراتورها و با قوانینی که برای فروش سیم‌کارت دارند چک می‌شود و در نهایت مامور پست زمان تحویل بسته با اصل مدارک شناسایی سرپرست خانوار را احراز هویت می‌کند.

فلاح جوشقانی در خصوص خبری که حکایت از ۲.۵ میلیون سرپرست فاقد سیم‌کارت دارد گفت: با توجه به ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور و آماری که در این خصوص داریم، بعید می‌دانم این تعداد از هموطنان هیچ سیم کارتی نداشته باشند. در فرآیند صدور سیم‌کارت و احراز هویت می‌توان به آمار واقعی دست پیدا کرد.

درباره نویسنده

582 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.