ذخیره‌سازی ۸۵۰ هزار تن سیب و پرتقال برای نوروز

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۸۵۰ هزار تن سیب و پرتقال در سردخانه‌ها برای تنظیم بازار نوروز ذخیره‌سازی شده است، گفت: کمیته راهبردی وزارت جهاد کشاورزی حتما به تنظیم بازار میوه نوروز، ورود می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۸۵۰ هزار تن سیب و پرتقال در سردخانه‌ها برای تنظیم بازار نوروز ذخیره‌سازی شده است، گفت: کمیته راهبردی وزارت جهاد کشاورزی حتما به تنظیم بازار میوه نوروز، ورود می‌کند.

محمدمهدی برومندی در پاسخ به اینکه برنامه شما برای تنظیم قیمت میوه در ایام عید و ماه مبارک رمضان چیست؟ اظهار داشت‌: ۸۵۰ هزار تن سیب و پرتقال در انبارها و سردخانه‌های کشور ذخیره‌سازی شده است و هیچ مشکلی از نظر تأمین وجود ندارد.

وی افزود: میزان تولید سیب و پرتقال در کشور به اندازه‌ای است که علاوه بر تأمین نیاز داخل، صادرات هم انجام می‌شود و انبارها هم برای دو میوه سیب و پرتقال که معمولا میوه‌های پرمصرف برای ایام عید هستند و ستاد تنظیم بازار به آن ها تأکید دارد، پُر شده است.

برومندی اضافه کرد: ستاد تنظیم بازار به کمیته راهبردی وزارت جهاد کشاورزی تکلیف کرده است که درباره تنظیم بازار شب عید هم ورود کند.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: حدود ۴۵۰ هزار تن پرتقال و ۴۰۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های کشور ذخیره شده است و هیچ مشکلی از نظر تأمین وجود ندارد.

وی اظهار داشت: امسال رویه تنظیم قیمت میوه شب عید متفاوت شده است و مرکز راهبردی وزارت جهاد کشاورزی، کمیته‌هایی را در استان‌ها تشکیل داده و آنها فعال هستند و براساس نیاز هر استان برنامه‌ریزی و تأمین انجام می‌شود، علاوه بر آن، برنامه‌های پشتیبانی هم تدارک دیده شده که در صورت نیاز اجرا می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه پیش‌بینی شما از وضعیت تأمین میوه و قیمت‌ها در نوروز امسال با توجه به اینکه سیاست متفاوتی نسبت به سال گذشته انتخاب کرده‌اید، چیست؟ گفت: پیش‌بینی ما این است که این رویه جدید با تکیه بر بخض خصوصی موفق خواهد بود.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۳٫۸ میلیون تن سیب درختی و ۳٫۴ میلیون تن پرتقال در کشور در سال جاری تولید شده که بیش از نیاز مردم است.

وی افزود: تا آخر بهمن‌‌ امسال ۱۵ هزار تن مرکبات و پرتقال و ۴۵۰ هزار تن سیب درختی صادر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با توجه به جایگاه بسیار مناسب ایران در تولیدات باغبانی در جهان گفت: ۵۰ درصد ارزش صادرات محصولات کشاورزی داخل کشور نیز مربوط به بخش باغبانی است.

به گزارش فارس‌ سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی مسول تنظیم بازار شب عید بود اما در سال جاری این وظیفه به بخش خصوصی محول شده و وزارت جهاد کشاورزی از طریق سازمان مرکزی تعاون روستایی نقش نظارتی خواهد داشت.

درباره نویسنده

41 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.