ره آورد سفر یک روزه استاندارآذربایجان شرقی به شهرستان هریس

استاندار آذربایجان شرقی دربدوورود به شهرستان هریس با حضور در گلزار شهدا هریس و ادای احترام به شهدای شهرستان هریس، در جلسه شورای اداری شهرستان حضور یافت….

خرم بعد ازحضور درشورای اداری هریس از واحد شرکت آذریاپ، تولیدکننده دستگاه‌های نان صنعتی در ناحیه صنعتی زرنق هریس بازدید و آسفالت معابر ناحیه صنعتی زرنق با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان را نیزافتتاح کرد.

جلیلوند فرماندار هریس در شورای اداری گزارش مبسوطی از وضعیت شهرستان هریس از ابعادمختلف به ویژه ظرفیت‌های طبیعی و اقتصادی از جمله منابع معدنی سرشار و اراضی وسیع قابل واگذاری جهت جانمایی سرریزصنایع مرکز استان و موقعیت ممتاز جغرافیایی در مجاورت کلانشهر تبریز و وجود بزرگراه و راه دسترسی آسان به منطقه ارائه نمود و خواستار توجه ویژه مقامات استانی و کشوری برای شتاب بخشیدن به توسعه صنعتی شهرستان هریس به عنوان تنها گزینه مناسب برای تبدیل شدن شهرستان به قطب صنعتی استان شدند.

او همچنین ضمن تاکید بر لزوم استمرار حمایت‌های دولت و مجلس محترم از روند توسعه شهرستان هریس و لزوم تسهیل روند سرمایه گذاری بخش خصوصی برای بهره برداری از معادن منطقه و ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی به ویژه صنایع پایین دست مس تاکید کرد.

او درادامه این جلسه از ۱۶۴ طرح صنعتی در حال اجرا و افزایش دو برابری ظرفیت اشتغال شهرستان و همچنین جذب ۱۰ سرمایه گذار بخش خصوصی در شش ماه اخیر گزارش جامعی ارائه وعلاج بخشی سد آرباطان از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری و تخصیص ۱۰ میلیون متر مکعب از مجموع ۲۵ میلیون مترمکعب تخصیصی به این سد به بخش صنعت خبرداد.

استاندارآذربایجانشرقی ضمن اظهار رضایت از اقدامات انجام شده به منظور استقرار تاسیسات زیربنایی در شهرستان وبویژه نیروگاه سیکل ترکیبی و بزرگراه، نگاه دولت و مسئولین استانی به مناطق محروم را بر اساس توسعه منطقه‌ای با کمک مردم و بخش خصوصی رابیان نمود و با اشاره به وجود منابع معدنی و توانمندی‌های بی بدیل طبیعی و انسانی در این منطقه، شهرستان هریس را در آستانه تحول و توسعه ارزیابی نمود.

عابدین خرم همچنین به سرمایه گذاری بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی دولت محترم در سال جاری در امور زیربنایی شهرستان اشاره کرد و اعطای اعتبار ویژه ده میلیارد تومانی علاوه بر اعتبارات سفر استانی ریاست محترم جمهوری را نویدبخش تسریع در توسعه شهرستان دانست.

خرم افزود: این اتفاق در شرایطی روی داده که وضعیت منابع اعتباری دولت برای همه مشخص است و دولت سیزدهم ماهانه ۱۵ هزار میلیارد تومان سررسید بدهی‌های دولت قبلی را پرداخت می‌کند.

او با بیان اینکه توسعه در همه جا مبتنی بر شناخت ظرفیت‌ها و تلاش برای رفع نیازمندی‌ها است، بر لزوم بهره گیری از توانمندی‌های نخبگان و صاحبان کسب و کار برای عمران و آبادی هر چه بیشتر شهرستان هریس تاکید کرد.

او گفت: باید مجمع توسعه هر شهرستان، متشکل از مسوولان حقوقی و فعالان بخش خصوصی با رویکرد توسعه زیرساخت‌ها به متولی گری دولت در سطح آذربایجان شرقی تشکیل شود.

استاندار آذربایجان شرقی یادآوری کرد: اگر در شهرستانی همه این امکانات فراهم شود، ولی همدلی و هم افزایی نباشد، توسعه‌ای اتفاق نخواهد افتاد.

خرم با اشاره به اینکه خودمحوری‌ها در مسیر توسعه هر شهرستان یک مانع است، ادامه داد: برای رفع مشکل شهرستان هریس در زمینه آب شرب و صنایع نیز اقدامات ارزشمندی در یکسالگی دولت سیزدهم آغاز شده که بخش عمده آن باید در پایان دومین سال فعالیت دولت مردمی حل و فصل شود.

او با تاکید بر لزوم امیدآفرینی بیشتر در شهرستان هریس از طریق کمک به تسریع توسعه آن افزود: اگر در منطقه‌ای امیدی برای آینده نباشد، جمعیت آنجا در شهر‌های بزرگ حاشیه نشین خواهند شد که عوارض و تبعات آن دامن همه را خواهد گرفت.

او با بیان اینکه معدن و گردشگری مزیت‌های نسبی هریس برای توسعه هستند، گفت: بعضی از صنایع دستی مانند «فرش هریس» نیز شهرت جهانی دارند که باید خروجی این نشست، تصویب تخصیص تسهیلات به این ۲ حوزه باشد.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: البته اراضی مسطح و دشت‌های لم یزرع شهرستان هریس به دلیل داشتن جاده دسترسی و وجود زیرساخت‌هایی مانند برق و گاز و راه، ظرفیت لازم برای توسعه صنعتی را نیز دارند، اما تحقق آن در مقایسه با حوزه معدن و صنایع دستی، زمان بر است.

خرم با تاکید بر ضرورت اقناع مردم برای تحقق برنامه‌های توسعه مناطق مختلف آذربایجان شرقی، خواستار استفاده از توانمندی‌های نیروی کار بومی و نیز تخصیص حقوق دولتی معادن برای تسریع در توسعه شهرستان هریس شد.

او همچنین قول داد اعتبارات شهرستان هریس از محل تبصره‌های ۱۶ و ۱۸ تا ۵۰ درصد رقم مصوب فعلی افزایش یابد.

او با اشاره به برخی گشایش‌های اخیر در حوزه بهداشت و درمان افزود: ارتقای سطح خدمات بهداشتی و درمانی شهرستان هریس نیز از این محل محقق می‌شود.

استاندار آذربایجان شرقی دستور داد مشکل انشعابات دامداری‌های شهرستان هریس نیز با جدیت نهاد‌های مسوول برطرف شود و پیشنهاد داد که اولویت بندی در این زمینه مدنظر قرار گیرد.

خرم همچنین اعلام کرد که به عنوان یکی از نتایج نشست امروز، از محل اعتبارات موجود حدود ۱۵ میلیارد تومان اعتبار بیشتر نیز برای رفع مشکلات اولویت دار شهرستان هریس اختصاص می‌یابد.

درباره نویسنده

3 نویسنده

تمام حقوق این سایت برای © 2023 اولکمیز. محفوظ است.