سپاهان و تراکتور معادله قهرمانی در لیگ را به هم می‌زنند؟

تراکتور و سپاهان، ۲ تیم پرستاره که شاید کورس قهرمانی این فصل را بسازند.

مشکلات پرشمار استقلال و پرسپولیس، پیش‌فصل دشواری برای هر دو باشگاه ساخته است؛ باشگاه‌هایی که هنوز نیاز‌های برطرف‌نشده‌ای در بازار نقل و انتقالات دارند و حتی نتوانسته‌اند در تابستان به اردوی برون‌مرزی بروند. نقطه مقابل این ۲ تیم، سپاهان و تراکتور هستند؛ ۲ تیمی که این فصل از همیشه پرستاره‌تر به‌نظر می‌رسند و آماده‌اند تا جام قهرمانی را به هر قیمتی به ارمغان بیاورند. از بین تراکتور و سپاهان، کدام تیم دست بالا را در کورس قهرمانی خواهد داشت؟ کدام تیم با ترکیب قوی‌تری به مصاف رقبا می‌رود؟ آیا در نهایت، یکی از این ۲ تیم روی سکوی قهرمانی دیده خواهد شد؟

مربی‌ها؛ ۲ خارجی باکیفیت
اولین وجه اشتراک مهم تراکتور و سپاهان، در اختیار داشتن ۲ مربی باکیفیت خارجی است؛ ۲ چهره که برای سپری کردن دومین فصل حضورشان در فوتبال ایران آماده می‌شوند. تنها تفاوت آن‌ها این است که مورایس چند ماه زودتر از پاکو خمز به فوتبال ایران اضافه شده، اما هر دو مربی در این فصل، به‌دنبال نخستین جام‌شان در این فوتبال خواهند بود. هم ژوزه و هم پاکو، علاقه زیادی به فوتبال هجومی دارند و فصل گذشته با نمایش‌های جذابشان، طرفداران تیم خودی را به وجد آوردند. به‌نظر می‌رسد دوئل این فصل ۲ مربی، دیدنی خواهد بود.

خط دروازه؛ یک رقابت نزدیک
اگر تنها فصل گذشته را ملاک قرار بدهیم، حسین پورحمیدی حتی از پیام نیازمند هم کلین‌شیت‌های بیشتری داشته است. با این حال به‌طور کلی پیام گلر باتجربه‌تری به‌نظر می‌رسد که هم در جام‌جهانی بوده و هم در اروپا فوتبال بازی کرده است. هر دو تیم صاحب گلر‌های درجه یکی هستند، اما شاید در این رقابت، سپاهان به شکل سانتی‌متری از حریفش جلوتر باشد.

خط دفاعی؛ تعادل اینگونه برقرار می‌شود
اگر دفاع‌های کناری را ملاک قرار بدهیم، شرایط برای سپاهان بهتر به‌نظر می‌رسد. آن‌ها رامین رضاییان و میلاد زکی‌پور را در بهترین فرم ممکن در اختیار دارند و شاید صاحب بهترین مدافعان کناری این روز‌های لیگ برتر باشند. تراکتور اخیرا با جذب شیری، سعید آقایی و حتی شاید محمد نادری که هنوز با تیم قرارداد امضا نکرده، به‌دنبال تقویت کناره‌های دفاع است، اما سپاهان از این حیث جلوتر است. با این حال تراکتور با زوج شجاع و آقاسی در قلب دفاع، شرایط بهتری از سپاهان دارد. سپاهان نیز امیدوار است نفراتی مثل دانشگر، سیاوش یزدانی یا هادی محمدی در این تیم جواب بدهند، اما حداقل از لحاظ اسمی، زوج دفاع تراکتور ایده‌آل‌تر نشان می‌دهد. در حقیقت در دفاع ۲ تیم نوعی تعادل نسبت به هم وجود دارد. تراکتور در مرکز دفاع و سپاهان در کناره‌ها تیم بهتری هستند.

خط هافبک؛ تراکتور تماما خارجی
در خط میانی باید برتری را به تیم تبریزی داد؛ چرا که مثلث رویایی صفا هادی، گوستاوو واگنین و ریکاردو آلوز فصل گذشته به معنی واقعی کلمه آتش‌بازی به راه انداختند. به‌نظر می‌رسد با داشتن این ۳ نفر، تراکتور بهترین و بین‌المللی‌ترین خط هافبک لیگ را در اختیار دارد. سپاهان هم البته از نفراتی مثل محمد کریمی، امید نورافکن و رضا اسدی در خط میانی بهره می‌برد، اما در مرکز زمین باید برتری را به تیم تبریزی داد.

خط حمله؛ سرگیجه ژوزه مورایس
در فاز هجومی، اما اوضاع متفاوت است؛ چرا که سپاهان با کاوه رضایی، عیسی آل کثیر، رضا شکاری و آقای گل فصل گذشته لیگ برتر شهریار مغانلو، تیم ترسناکی است و تازه مهاجمان دیگری مثل فرشاد احمدزاده را هم دارد. در حقیقت هیچ‌کدام از مربیان دیگر لیگ به اندازه مورایس ابزار هجومی در اختیار ندارند. او یک سرگیجه واقعی را برای انتخاب مهاجم ثابت در این فصل تجربه خواهد کرد. تراکتور نیز برای خط حمله به سراغ امیرحسین حسین‌زاده، مهدی حسینی و عارف رستمی رفته، اما در این بخش از زمین، سپاهان تیم بهتری خواهد بود.

جو ورزشگاه؛ ۲ دیگ جوشان
هم یادگار و هم نقش جهان در هفته‌های پایانی فصل گذشته، جو فوق‌العاده ترسناکی داشتند. این بار پیش‌بینی می‌شود از همان شروع فصل ۲ استادیوم کاملا پر از جمعیت شود. این ۲ تیم خیلی زود در لیگ برتر با هم برخورد خواهند داشت و شاید همان مسابقه ابتدایی، نخستین حقایق را در مورد آن‌ها روشن کند.

شخصیت قهرمانی
سپاهان یکی از پرافتخارترین تیم‌های ایرانی تاریخ لیگ برتر به شمار می‌رود، اما تراکتور تا امروز نتوانسته قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر را به‌دست بیاورد. از نظر شخصیت قهرمانی، سپاهانی‌ها جلوتر از تراکتور به‌نظر می‌رسند، اما خمز نیز به تیمش کاراکتر فوق‌العاده‌ای داده و این تیم با ترکیب ۵ ستاره‌اش، شانس زیادی برای موفقیت در این فصل خواهد داشت.

منبع: روزنامه همشهری

درباره نویسنده

41 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2023 اولکمیز. محفوظ است.