فقر زدایی با توزیع عادلانه ثروت در مناطق

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار، اجرای برخی از سیاست های تشویقی سرمایه گذاری و توزیع عادلانه ثروت در مناطق را عاملی برای فقر زدایی در مناطق کم برخوردار دانست.

غلامحسین مسعودی ریحان در جلسه کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار شورای شهر تبریز با اشاره به یکی از اقدامات صورت گرفته به جهت برنامه ریزی برای توزیع عادلانه سرمایه گذاری در سطح شهر و مناطق کم برخوردار گفت: به وسیله این برنامه مناطق در چهار حالت برخوردار، نیمه برخوردار، متوسط و ضعیف تقسیم بندی شده و هر منطقه با عناوین مسکونی، تجاری، فرهنگی- خدماتی و مختلط در چهار رتبه و در مجموع ۱۳ بخش تقسیم شده و تمامی مناطق تبریز ۱۳۰ محله را شامل می شود.

وی ضمن توضیح در خصوص چگونگی اجرای این طرح تصریح کرد: در صورت موافقت اعضا کمیسیون میتوان روند جذب سرمایه گذار را بهبود بخشید.

مسعودی ریحان اضافه کرد: در این تقسیم بندی میزان تخفیفات و تسهیلات در نظر گرفته شده به نسبت ارزش معاملاتی منطقه متغییر خواهد بود.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد: این روش با تشویق سرمایه گذاران به سمت سرمایه گذاری در مناطق نیمه محروم و محروم موجب برخورداری این مناطق از امکانات تفریحی و تجاری می شود.

سیاست های تشویقی برای سرمایه گذاران

نائب رییس شورای اسلامی شهر تبریز نیز با اشاره به سیاست های تشویق سرمایه گذار گفت: این امر عاملی برای حفظ منابع مالی، ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و در نتیجه توسعه شهر خواهد شد.

سونیا اندیش اضافه کرد: سرمایه گذاری در ایران بصورت چند بخشی بوده و متاسفانه در نمیتوان مدعی بود که صفرتا صد آن در اختیار یک نهاد یا ارگان است.

او با اشاره به مشوق های سرمایه گذاری اظهار داشت: این طرح در نوع خود قابل اجرا و مفید بوده و در صوت اجرای سریع آن میتوان به نتایج مثبتی در این زمینه دست یافت.

این عضو کمیسیون ضمن درخواست ایجاد برخی تغییرات تصریح کرد: در طرح مذکور تقسیم بندی تبریز به ۱۳۰ محله و تقسیم هر محله به ۱۳ قسمت مختلف موجب پیچیدگی در اجرای طرح خواهد شد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمایش مجتمع های تجاری در سطح شهر تبریز گفت: بسیاری از مجتمع های تجاری شهر تبریز بلا استفاده و یا نیمه متروک باقی مانده است.

اندیش ادامه داد: در این آمایش و بررسی موقعیت مکانی و حتی طبقه مورد استفاده برای امور تجاری باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که ساخت مراکز تجاری در طبقات زیرزمینی در اکثر مواقع باعث کاهش رونق خرید و فروش می شود.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: سرمایه کلانی در بسیاری از مراکز تجاری بلا استفاده باقی مانده است.

او با اشاره به برخی از این مراکز تجاری گفت: برای احیا شهر تبریز نیازمند خارج کردن شهر از این وضعیت هستیم.

اندیش ادامه داد: تبریز پر از زمین هایی است که مسکن و شهرسازی میتواند در قبال بدهی های خود به شهرداری این زمین ها را تهاتر کند.

غلامحسین مسعودی ریحان نیز ضمن تایید این سخنان در ادامه تصریح کرد: خروج شهرداری از رکود با استفاده از امکانات موجود و جذب گردشگر امکان پذیر است.

او تاکید کرد: طرح فعلی برای توزیع گردشگر در تمامی مناطق تبریز موجب می شود تا دیدگاه ها از حالت یک جانبه خارج شده و تمامی ۱۳۰ محله تبریز به جهت سرمایه گذاری در یک ردیف قرار گیرند.

میزان تخفیفات به نسبت ارزش معاملاتی مناطق متغییر باشد

رییس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این خصوص گفت: در این طرح باید میزان تخفیفات به نسبت ارزش معاملاتی مناطق متغییر باشد.

شهرام دبیری افزود: تعیین تعریف سرمایه گذاری و مشوق ها موجب جهت دهی و مشخص شدن اولویت های شورا و شهرداری در این زمینه می شود.

او اضافه کرد: میزان حجم سرمایه گذاری و اشتغال زایی نیز از جمله مواردیست که می تواند تعیین کننده میزان تسهیلات قابل ارائه توسط شهرداری به سرمایه گذاران باشد.

همچنین در ادامه سعید نیکوخصلت نیز با اشاره به ایجاد زیر ساخت ها برای جذب سرمایه گذار گفت: منطقه تاریخی شهرداری منطقه ۸ تبریز پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر را دارد.

او ادامه داد: اما متاسفانه زیر ساخت هایی که منجر به معرفی بیش از پیش این پتاسیل باشد ایجاد نشده است.

نیکوخصلت تصریح کرد: ساخت هتل و مراکز تفریحی و ایجاد پیاده راه و اتصال مکانهای تاریخی به وسیله پیاده راه ها به هم موجب خروج برخی از مکانهای تاریخی از وضعیت فعلی شده و حتی سرمایه گذاران را به این سمت سوق می دهد.

در پایان این جلسه طرح ارائه شده برای معرفی در صحن علنی شورا به تصویب اعضا کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار رسید.

درباره نویسنده

582 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2023 اولکمیز. محفوظ است.