مردم از ماسک ان ۹۵ استفاده نکنند/ کارمندان بدون ماسک به خانه برگردانده و غیبت می‌خورند

حریرچی با اشاره به اجباری شدن ماسک از فردا گفت: اگر کارمندی در محل کار خود از ماسک استفاده نکند اجازه حضور در محل کار ندارد.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در اخبار شبکه یک ساعت ۲۱ اظهار کرد: از فردا زدن ماسک در کشور اجباری می‌شود و کارمندان و مسئولان ادارات و مراکزی که بدون ماسک در محل کار خود حاضر شوند به منزل برگردانده خواهند شد و آن روز غیبت برایشان رد می‌شود.

او ادامه داد: مردم به هیچ عنوان نباید از ماسک ان ۹۵ استفاده کنند، زیرا این نوع ماسک هوا را به داخل کشیده و به بیرون انتقال می‌دهد؛ بهترین ماسک از نوع سه لایه است و وزارت صمت هم مکلف شد تا ماسک ارزان توزیع کند.

مردم از ماسک ان ۹۵ استفاده نکنند/ کارمندان بدون ماسک به خانه برگردانده و غیبت می‌خورند

حریرچی بیان کرد: مردم در خانه می‌توانند با سه پارچه ۲۰ در۲۰ و چرخ خیاطی یک ماسک مناسب تهیه کنند و احتیاجی به زدن ماسک پیچیده نیست.

اجبار استفاده از ماسک در مراکز شلوغ

معاون کل وزارت بهداشت افزود: بر اساس مصوب ستاد ملی کرونا استفاده از ماسک در مراکز شلوغ مانند اتوبوس، مترو و پاساژها اجباری است و ارایه خدمت به افراد فاقد ماسک ممنوع است

او بیان کرد: ضمانت اجرایی الزام زدن ماسک و نحوه عملکرد مسئولان کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد کرونا و وزارت کشور و بهداشت است و هرگونه تخلف گزارش می‌شود.

حریرچی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور از ماسک استفاده می‌کنند، افزود: سفارش به استفاده از ماسک یک کنش اجتماعی و امر به معروف است و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ضرورت دارد.

استفاده از ماسک ۲/۵ برابر شده است

او افزود: امروزه میزان مصرف ماسک ۲/۵ برابر شده و الزام در زدن ماسک در همه کشور‌هاست به طوریکه جریمه چند صد دلاری برای افراد متخلف درنظر گرفته شده است.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص میزان شیوع کرونا ادامه داد: ویروس کرونا هنوز در همه دنیا به شدت در حال گسترش است و در مقایسه با ۵ یا ۶ ماه گذشته میزان ۶۰ درصد از موارد جدید بیماری مربوط به یک ماه اخیر است؛ در آمریکا تعداد ۵۵ هزار مورد جدید در یک روز شناسایی شده است.

حریرچی افزود: به دلیل مسائل اقتصادی و معیشت مردم همانند همه کشور‌ها بازگشایی‌ها انجام گرفته است و نمی‌شود کارخانه، اداره و دانشگاه تعطیل بماند؛ امروزه میزان شیوع بالارفته و بهترین و کم هزبنه‌ترین راه، استفاده از ماسک در زمینه پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا است.

او گفت: اگر همه مردم از ماسک استفاده کنند میزان ابتلا به میزان ۸۵ درصد کاهش پیدا می‌کند و پنج درصد تولید ناخالص داخلی کشور حفظ می‌شود؛ در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت تاکید زیادی بر استفاده از ماسک توسط افراد با هدف پیشگیری از بروز بیماری کرونا دارد.

درباره نویسنده

582 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.