معیشت ۲۰درصد از جامعه به صورت مستقیم در ارتباط با کشاورزی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه معیشت ۲۰ درصد از جامعه به صورت مستقیم در ارتباط با کشاورزی است، گفت: وابستگی جامعه به محصولات تولیدی بخش کشاورزی موجب حساسیت مردم به نوسانات قیمتی این حوزه می‌شود.

اکبر فتحی صبح امروز در جلسه یک روزه ناظرین ذبح شرعی در کشتارگاه‌های دام و طیور استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به تلاش‌های دولت در گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی مردم، اظهار کرد: معیشت ۲۰ درصد از جامعه به صورت مستقیم در ارتباط با کشاورزی است و صددرصد مردم نیز وابسته به محصولات تولیدی بخش کشاورزی هستند.

وی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی گفت: تولیدات این بخش نقش اصلی را در سفره غذایی مردم دارد و زمانی که اقتصاد در تنگنا قرار گیرد، در خصوص محصولاتی که روزانه در سفره مردم قرار دارد، کوچکترین نوسان نمود زیادی در جامعه دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی، افزود: کوچکترین نقص و کم‌کاری در این حوزه در سفره مردم تاثیرگذار خواهد بود و موجب اعتراض می‌شود و به همین دلیل فعالان این حوزه در هر جایگاهی که فعالیت می‌کنند از سایر بخش‌ها متمایز هستند.

فتحی با اشاره به اثرات جراحی اقتصادی دولت در قالب طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه در حوزه های دام و طیور، یادآور شد: پس از اجرای این طرح، هزینه‌ای که دامداران و پرورش‌دهندگان طیور برای تامین نهاده‌های این بخش صرف می‌کردند، در نتیجه آزادسازی قیمت‌ها افزایش یافت و در نتیجه این تغییر، کشتارگاه، فروشگاه و همه زنجیره از این تغییر متاثر شدند هرچند که تاثیر اصلی متوجه دامداران شد.

وی بر لزوم همکاری همه بخش‌ها در تامین مایحتاج سفره مردم، تاکید کرد و افزود: ناظران ذبح شرعی در کشتارگاه‌ها دام و طیور استان به‌خاطر ظرفیتی که دارند، می‌توانند به‌عنوان نقش بسیار موثر و اساسی هم در محیط کشتارگاه و هم بیرون از آن در زمینه فرهنگ‌سازی مصرف و تنظیم بازار محصولات پروتئینی با ارائه آمار دقیق داشته باشند.

مسؤول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه، بیان داشت: عمل به تکلیف شرعی و قانونی و احساس مسؤولیت اخلاقی و فردی و اجتماعی در امر نظارت برای ناظرین ذبح شرعی در کشتارگاه‌ها دام و طیور لازم است و باید خودمان را موظف بدانیم که در نظارت شرعی بر ذبح و صید جدی باشیم.

مجید نجفی به نظارت دقیق بر تمامی کشتارگاه‌های دام و طیور صنعتی و سنتی در سطح استان با همت ناظرین محترم ذبح شرعی در کشتارگاه‌ها دام و طیور براساس موازین شرع و قانون اشاره کرد و بر اهمیت فرهنگ‌سازی غذای سالم و حلال از جنبه آموزشی و ترویجی تاکید کرد.

وی، نظم و انضباط کاری، دقت در ورود و خروج، برخورد قاطع با موارد خلاف شرع، جلوگیری از خروج اجزای حرام حیوان به بیرون از کشتارگاه، آموزش‌های مستمر برای ذابحین و انجام کارهای تبلیغی در کنار امر نظارت را خواستار شد.

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی نیز تصریح کرد: از نظر علمی رابطه متقابلی بین غذای سالم و غذای حلال وجود دارد و یقینا غذای غیرحلال سالم نخواهد بود.

امیرحسین بهداد به ارتباط کاری ناظرین ذبح شرعی با ناظرین بهداشتی در محل کشتارگاه تاکید کرد و هدف غایی در نظارت شرعی و بهداشتی را سالم بودن گوشت دانست.

گفتنی است در کشتارگاه‌های دام و طیور استان آذربایجان‌شرقی و کارخانجات تولید ژلاتین حدود ۲۷ نفر ناظر به‌عنوان ضابط قضایی مشغول فعالیت هستند.

درباره نویسنده

582 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.