واکسن ایرانی کرونا ایمنی قابل قبولی دارد

جری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا گفت: نخستین واکسن ایرانی کرونا با نام ” کوو ایران برکت” ایمنی قابل قبول و حتی قدری بهتر از انتظارات به همراه داشته است.

دکتر محمدرضا صالحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به اینکه در مرحله حیوانی مطالعه به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم، افزود: داوطلبانی که نوبت های اول و دوم این واکسن را دریافت کرده اند، ایمنی بسیار خوبی در آزمایش های دقیق ایمونولوژیک داشتند.

وی ادامه داد: تعیین درصد دقیق ایمنی زایی این واکسن نیاز به پایان رسیدن مطالعه در مرحله اول تست انسانی دارد.

صالحی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد مرحله دوم و سوم این مطالعه ادغام شوند، گفت: احتمال این کار وجود دارد، اگر نتایج مطلوب باشد در اواسط مرحله دوم به سمت مرحله سوم پیش خواهیم رفت.

مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا ادامه داد: این کار در سایر واکسن ها در دنیا هم انجام شده است.

صالحی افزود: در صورتی که بیش از ۵۰ درصد تجویز واکسن مرحله دوم انجام شود و اگر روند کار به خوبی به پیش رود، گزارش اولیه به وزارت بهداشت ارائه خواهد شد و درخواست شروع اضطراری مرحله سوم را خواهیم کرد.

وی بیان داشت: در برخی از کشورهای دیگر هم این موضوع مورد موافقت قرار گرفته و امید است در ایران نیز این اتفاق بیافتد.

تزریق مرحله اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا پایان یافت

صالحی ادامه داد: تزریق نوبت اول واکسن به تمام داوطلبان مرحله اول تست انسانی واکسن کرونا انجام شده است؛ به عبارتی ۵۶ داوطلب این مطالعه واکسن خود را دریافت کردند.

وی درباره تزریق دوز دوم داوطلبان گفت: نزدیک به ۳۰ داوطلب هم دوز دوم واکسن را دریافت کردند.

صالحی افزود: به احتمال بسیار زیاد تا ۲۰ اسفندماه فاز یک بالینی به اتمام می رسد و در این زمان نتایج مطالعات در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد تا در صورت تایید، مجوز مرحله دوم صادر شود.

به گزارش ایرنا، اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام “کُوو ایران برکت” روز سه شنبه نهم دی‌ماه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد. تزریق واکسن در این دوره به ۵۶ د اوطلب انجام شده است.

درباره نویسنده

582 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.