گروسی: در برخی از موضوعات با ایران به پیشرفت‌هایی رسیده‌ایم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص همکاری‌های با ایران گفت: « مشغول کار درباره چندین موضوع با ایران هستیم. در برخی به پیشرفت‌هایی رسیده‌ایم و در برخی نه.»

به نقل از تسنیم، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته به وقت محلی نیویورک در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره توافقات اخیر آژانس با ایران و حل و فصل دو پرونده اختلافی بین ایران و آژانس گفت: «گزارش من درباره وضعیت در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به زودی منتشر می‌شود.»

وی افزود: «مشغول کار درباره چندین موضوع با ایران هستیم. در برخی به پیشرفت‌هایی رسیده‌ایم و در برخی نه. این مسئله یک جریان ادامه‌دار است و به هیچ ایستگاه پایانی نرسیده‌ایم.»

روز گذشته یک منبع آگاه اطلاع داد که پرونده یک مکان از ۳ مکان ادعایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حل‌وفصل شده و طبق مذاکرات فنی ایران و آژانس تعداد پرونده‌های باقی‌مانده به دو نقطه کاهش یافته است.

طبق گفته این منبع مطلع پرونده موسوم به آباده (مریوان) بسته شده است. پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس اطلاعات نادرست و مجهول‌الهویه ادعا کرده بود که ایران در ۴ منطقه، غنی‌سازی انجام داده است.

علاوه بر این ادعای دیگر آژانس در خصوص ذرات ۸۳٫۷ درصد در مذاکرات فنی بین ایران و آژانس به جمع‌بندی رسیده و با توضیحات فنی ایران حل‌وفصل شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر مدعی پیدا شدن ذرات غنی‌شده تا حدود ۸۳٫۷ درصد در ایران شده بود.

ایران همچنین با نصب تعدادی دوربین در تأسیسات اتمی در اصفهان موافقت کرده است. طبق گفته این منبع آگاه تقریباً حدود یک‌سوم از دوربین‌ها‌ نصب شده است و به‌صورت آف‌لاین است و اطلاعاتی منتقل نمی‌شود.

درباره نویسنده

41 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2023 اولکمیز. محفوظ است.