۵ استان در وضعیت قرمز کرونا

جهانپور گفت: برخی استان‌ها در وضعیت زرد و نارنجی و برخی در وضعیت قرمز هستند. در آذربایجان شرقی، فارس، مازندران، اصفهان و خراسان رضوی وضعیت قرمز دارند و استان‌های مسافرپذیر هستند و بقیه استان‌ها وضعیت بهتری پیدا کرده اند.

یانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: بیش از ۳۴ هزار تیم شامل پزشک، بهورز، پرستار در مراکز بهداشتی مشغول ارائه خدمت هستند. شناسایی و مداخله زودهنگام که در حوزه بهداشت هدف‌گذاری شده بود، این روز‌ها در مدیریت بیماری موثر بوده است.

جهانپور گفت: مردم هشدار‌های بهداشتی را جدی بگیرند و در رعایت آن‌ها نهایت جدیدت را بکار گیرند.

او در پاسخ به سوالی درباره کاهش هزینه‌های درمانی کشور، گفت: راه اصلی در کاهش هزینه‌های درمانی این است که در سرچشمه‌های رودخانه اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم. راهبردی که وزارت بهدشت طی هفته‌های اخیر و به دنبال شناسایی موارد اولیه بیماری داشت با موضوع بسیج ملی مقابله با کرونا و توجه به موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی و بعد از آن تشدید آن اتفاق افتاد.

کاهش بار مراجعه به بیمارستان‌ها با ثبت نام در سامانه سلامت

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: همچنین موضوع تشخیص و اقدام زودهنگام نیز از طریق سامانه Salamat.gov.ir انجام شد. این بیماری یابی فعال همزمان با اقدامات قبلی، دو اقدام پیشگیرانه بود تا بتواند بار مراجعین بیمارستان‌ها و افرادی که نیازمند خدمات درمانی به‌ویژه خدمات درمانی گران‌تر و طولانی‌تری هستند، کاهش دهد. در یک ماه اخیر این توفیق حاصل شد و تمام هفته‌های اخیر شاهدیم که بار مراجعین بیمارستان‌های ما کاهش یافت و حتی امروز در اغلب استان‌ها تخت خالی در مراکزی که معین درمان کووید ۱۹ هستند، داشتیم.

او افزود: شاید در اسفند چند روز بحرانی را پشت سر گذاشتیم، اما هیچ‌وقت کسی از بستری افراد در راهروی بیمارستان‌ها و عدم پذیرش افراد را ندید این مهم مدیون اقدامات بزرگ پیشگیرانه است که در حوزه بهداشت کلید خورد که بار درمان و هزینه‌های درمان را کاهش داد.

جهانپور بیان کرد: هیچ کشوری نمی‌تواند در شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی شدید برای ماه‌ها و سال‌ها باقی بماند و باید برای این موضوع هم تدابیری اندیشیده شود. ما باید نمودار ابتلا به بیماری را کوتاه‌تر کنیم و سعی کنیم زمان و فرصت خریده تا با خسارات کمتری در حوزه سلامت بتوانیم از این واقعه عبور کنیم تا در ستون بعدی از نظر فناوری فرجی ایجاد شود و مقابله با این ویروس راحت‌تر شود تا زیان‌های اقتصادی کشور کاهش یافته و مردم به زندگی عادی خود بازگردند.

او درباره جمع‌آوری قرص رانیتیدین، گفت: چند ماه قبل سازمان غذا و دارو انجام آزمایش بر روی مواد اولیه و محصولات رانیتیدین شرکت‌های مختلف را آغاز کرده بود. اغلب مواردی که برای آزمایش ناخالصی که در آمریکا عنوان شده و ارسال شده بود از نظر ماده ناخالصی در حد مجاز یا بدون مشکل بود. البته موارد مشکل‌داری هم شناسایی شده که اداره کل دارو به زودی ریکال آن را اعلام کردند؛ بنابراین در کشور ما اغلب موارد تولیدی رانیتیدین تولیدی از نظر ناخالصی مشکلی نداشته است.

استان هایی که وضعیت قرمز ابتلا به کرونا دارند

سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت استان‌ها در ابتلا به کرونا بیان کرد: علت اینکه آمار تفکیکی را تصمیم گرفتیم از مقطعی به بعد اعلام نکنیم این بود که برخی استان‌ها با فعال شدن سامانه بسیج ملی مقابله با کرونا عملکرد بهتری در غربالگری و شناسایی بیماران داشتند و تعداد مبتلایان جدید گزارشی بیشتر بود این اقدام در بیماریابی فعال نقش ویژه‌ای داشت.

جهانپور با اشاره به ۵ استانی که وضعیت قرمز دارند، گفت: شرایط ملی و استان‌ها مدیریت شده بود اما برخی استان‌ها در وضعیت زرد و نارنجی و برخی در وضعیت قرمز هستند. برای اینکه تصور نشود استانی امن‌تر است و افراد به آن نقطه سفر کنند، تصمیم گرفتیم که آمار‌ها را کلی اعلام کنیم. در آذربایجان شرقی، فارس، مازندران، اصفهان و خراسان رضوی وضعیت قرمز دارند و استان‌های مسافرپذیر هستند و بقیه استان‌ها وضعیت بهتری پیدا کرده اند.

او درباره تست در آزمایشگاه‌های خصوصی گفت: تعدادی آزمایش همکار تشخیص کرونا را انجام می‌دهند و نمونه‌ها را از مراکز معین دریافت می‌کنند و بیماران مراجعه مستقیم به آزمایشگاه‌ها نباید داشته باشند. اگر آزمایشگاه‌های خصوصی آزمایش انجام می‌دهند کیت را خودشان از تولیدکنندگان داخلی خریداری کرده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: باید توجه داشت که ضرورتی برای انجام تست کرونا وجود ندارد و جز احساس آرامش برای فرد سالم، نتیجه دیگری به دنبال نخواهد داشت. از طرفی اگر فرد علامت دار باشد با آزمایش و سی تی اسکن و تست با حساسیت بالا و تست PCR بیماری فرد تشخیص داده می‌شود، باید توجه داشت که تست کاربرد و تاثیری در پیشگیری از ابتلا ندارد و مراجعه به آزمایشگاه خصوصی تقاضای کاذب است و هیچ دلیلی برای انجام تست خارج از نظام تشخیصی کرونا در مراکز بهداشتی و درمانی وجود ندارد.

او درباره داروی آویگان یا فاویپراویر اظهار کرد: استفاده از داروی فاویپراویر با نام برند تجاری آویگان از سه هفته قبل در کمیته اخلاق مجوز مطالعه بالینی چند مرکزی را در چند بیمارستان اخذ کرده است. برخی دوستان اعلام کردند که به ۳۰ بیمار داده اند و اگر مجوز نداشتند تخلف است و قابل برخورد خواهد بود. این دارو در چین و ژاپن برای کووید ۱۹ تایید نشده بلکه برای آنفلوانزا تایید شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در چین مطالعه‌ای، اثر بخشی این دارو را در کووید ۱۹ نشان می‌داد که این مطالعه حذف شد، کمیته اخلاق مجوز مطالعه بالینی را تایید کرده است و ژاپن به میزان مصرف ۵۰ بیمار و حدود یک هزار قرص آویگان به ایران اهدا کرده است؛ البته باید توجه داشت که بسیاری از مراحل اضافه شدن دارو به فهرست دارویی در شرایط بحران متفاوت است و از طرفی اعلام می‌کنیم که اگر کسی دارو را تولید یا وارد کرده است، حق توزیع را نخواهد داشت.

جهانپور در پاسخ به این سوال که آیا عادی سازی شروع شده است که برخی مشاغل غیرضرور شروع به کار کرده‌اند، گفت: وضعیت امروز مدیریت شده است و این تابع اتفاقات و رویداد‌هایی است که ظرف ۷ تا ۱۴ روز قبل افتاده و هر چه در جلوی چشم خود می‌بینیم کارنامه ۷ تا ۱۴ روز قبل تا به امروز است چرا که این مدت دوره کمون بیماری است و باید توجه داشت که نتایج اقدامات کنونی را باید ۱۴ روز بعد دید.

فعالیت مشاغل غیرضرور‌ی تخلف است

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید براینکه هر اقدام مطالعه نشده ناگهانی ممکن است ما را به پیک مجدد ببرد، گفت: فعالیت مشاغل غیرضرور‌ی مثل آموزشگاه‌ها تخلف است. مشاغلی که ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب کرده تا بیستم تعطیل باشند، کماکان تعطیل هستند. سامانه سجام بین وزارت بهداشت و قوه قضاییه برای گزارش موارد تخلف است؛ این موارد حتما پیگیری می‌شود چرا که سلامت عمومی از منافع عامه است.

جهانپور گفت: در مسائل پزشکی بحثی وجود دارد که اگر برای یک بیماری درمان دقیق وجود نداشته باشد، تشخیص هر پزشک با در نظر گرفتن برخی ضوابط می‌تواند ملاک باشد. کما اینکه بند پ ماده ۷۲ قانون برنامه ششم توسعه تجویز دارویی خارج از فارماکوپه را تخلف عنوان کرده است. اگر این شرایط رعایت شده باشد هیچ مشکلی نخواهیم داشت و مسئولیت آن با پزشک خواهد بود.

او ادامه داد: اینکه در فضای مجازی و محافل غیرتخصصی با ایجاد تنش موضوعاتی مطرح می‌شود، تخلف بوده و خلاف نظام دارویی است. خروجی محافل علمی برای محافل عامه فقط در فضای مجازی منتشر می‌شود و پزشکی که داروی خلاف فهرست را تجویز کند متخلف است و می‌توان با او برخورد کرد.

جهانپور گفت: بسیاری از درمان‌هایی که ممکن است برای کووید ۱۹ استفاده شود، هیچ یک تایید شده نیست. گزارش‌هایی در مورد احمال اثربخشی آن وجود دارد و به کرات در همه بیمارستان‌ها اجرا می‌کنند. تصریح بند پ ماده ۷۲ قانون برنامه ششم این است که باید با متخلف برخورد انتظامی شود.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر درخواست برخی شرکت‌ها نسبت به ارائه گواهی سلامت از سوی کارمندان، گفت: قاعدتا این شرکت‌ها باید به مراکز طب کار ارجاع داده باشند که این مراکز می‌تواند گواهی سلامت صادر کند. مورد مشابه آن را برای مسافران کشور‌های خارجی داشتیم و این هم قابل صدور است. البته نمی‌توانم درباره اشتباه یا درست بودن آن اظهار نظر کنم، اما اصل موضوع امکان پذیر است و مراکز طب کار می‌توانند این گواهی را صادر کنند و فکر می‌کنم، پروتکل مربوطه هم از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شده باشد.

هیچ کارگری نباید اخراج شود

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کارگران و عدم اخراج آنها، افزود: اینکه هیچ کارگری نباید اخراج شود، درست است و اگر هم کارگری اخراج شود، قطعا بنگاه‌ها از حمایت‌های اقتصادی دولت برای کرونا بهره‌مند نمی‌شوند. اخراج اگر خلاف قانون باشد، مسیر پیگیری آن از هیئت‌های حل اختلاف وزارت کار قابل پیگیری هستند و احتمالا می‌توانند از حمایت‌های بسته کمک‌های اقتصادی هم بهره‌مند شوند.

او افزود: درباره کارگران زیرزمینی که پیش از این هم بیمه نبوده‌اند، این اقدام غیرقانونی بوده و رسمیت نداشته است؛ کرونا نمی‌تواند به یک کار غیرقانونی رسمیت دهد. البته به عنوان بخشی از جامعه می‌توانند از حمایت‌های در نظر گرفته شده در بسته اقتصادی گارگر استفاده کنند، اما نه ذیل عنوان کارگر. اگر اختلاف نظری در ستاد ملی مقابله با کرونا باشد، درباره همین موضعات است که مشخص کنیم که هزینه اثربخشی اقدامات پیشگیرانه‌ای که برای حوزه سلامت انجام می‌شود، چقدر است و این هزینه‌ اثربخشی‌ها تا کجا می‌تواند فاصله‌گذاری اجتماعی و توقف مشاغل را ادامه دهد.

نگرانی در زمینه تامین کالا‌های اساسی نداریم

جهانپور گفت: امروزه در آمریکا و اروپا حتی نگرانی از قحطی و نایاب شدن کالا‌های اساسی صحبت می‌شود. حداقل در کشور ما در این زمینه‌ها نگرانی جدی نداریم. معتقدیم همچنان در هفته‌های آتی حوزه سلامت نیازمند حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی خواهد بود وقاعدتا مشاغل و افرادی در این میان زیان می‌بینند و دولت تا حد زیادی آن را جبران خواهد کرد. البته نمی‌توانم درباره مزمن شدن این حالت اظهارنظر کنم و باید جوانب مختلف سنجیده شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره نامه انتقادی وزیر بهداشت به رییس جمهور درباره اقدام وزارت صمت درباره بازگشت به کار افراد، گفت: اینکه می‌بینیم که روز‌ها و هفته‌های نسبتا قابل قبولی را پشت سر گذاشتیم، ماحصل فاصله‌گذاری اجتماعی و تشدید آن بود که همزمان با برنامه‌های بسیج ملی مقابله با کرونا انجام شد، اما شرایط با وضعیت بحرانی مرز‌های ظریفی دارد.

او افزود: وضعیت کنونی مدیریت شده است اما وضعیت مدیریت‌شده بسیار شکننده بود. هرگونه بازگشت از فاصله‌گذاری اجتماعی و یا کاهش محدودیت‌های آن باید بسیار دقیق، مطالعه‌شده، تدریجی، گام به گام و بر اساس پروتکل‌های مشخص و ارزیابی دقیق خطر باشد وگرنه همه آنچه رشته کرده‌ایم، پنبه می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره وضعیت جمع‌آوری معتادان متجاهر، گفت: اگر با جمع‌آوری این افراد فاصله‌گذاری اجتماعی را کاهش دهیم، به شیوع این بیماری کمک کرده‌ایم که کار درستی نیست، اما با عدم جمع‌آوری اگر به فاصله‌گذاری اجتماعی کمک کنیم، این اقدام درست است. از کمپ‌هایی که افراد در آن فاصله‌گذاری کمتری دارند، نگران‌تر هستیم.

او در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینکه در سایت WORLDOMETE که هروز آمار جهانی اعلام می‌شود، تعداد تست‌های کرونای ایران ۸۰ هزار مورد گزارش شده است، گفت: فقط در هفته اخیر ۸۰ هزار تست در کشور انجام شده است. در میانه یک طغیان و اپیدمی هستیم و روش‌هایی که حساسیت بیشتری دارد، مانند سی‌تی‌اسکن به ما بیشتر کمک می‌کند و متکی به موارد PCR مثبت نخواهیم ماند.

جهانپور درباره نظر سازمان جهانی بهداشت درباره استفاده ماسک و تغییر در شرایط قرنطینه اظهار کرد: قرنطینه ما سطح سوم بوده است و ما معتقد هستیم تعجیل و هرگونه اقدام شتاب‌زده در بازگشت، می‌تواند مشکل‌ساز شود. مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر ایالات متحده نظر خود را در این زمینه تغییر داده و اعلام کرده است که افراد عادی هم می‌توانند ماسک بزنند. حتی در آمریکا گفته شده که ماسک‌های خانگی هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اگر سازمان جهانی بهداشت هم در این زمینه نظر خود را تغییر بدهد، موضوع استفاده از ماسک برای عموم مردم قابل بررسی خواهد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: باید توجه داشت که همچنان استفاده از ماسک‌های N۹۵ و سه لایه با اولویت پرسنل و کارکنان نظام سلامت خواهد بود و مازاد آن می‌تواند در چرخه نظام توزیع در داروخانه‌ها برای استفاده از عموم مردم توزیع شود. تا زمانی که نظام سلامت به این ماسک‌ها نیاز داشته باشد، این ماسک‌ها وارد چرخه توزیع نخواهد شد. اگر قرار باشد در حوزه سلامت با کمبود مواجه شویم، موضوع خارج از اولویت خواهد بود.

جهانپور درباره وضعیت شیوع کرونا در تهران، گفت: اگرچه وضعیت شیوع کرونا در تهران افزایشی است، اما با کاهش مرگ و میر، کاهش مراجعه و کاهش بستری در این زمینه مواجه بودیم. اگر کسی از رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در منزل خسته شده برای آن‌ها چاره‌ای جز تخت مراقبت‌های ویژه نخواهیم داشت البته وزارت بهداشت و نظام سلامت بخشی از ستاد ملی مقابله با کروناست و امیدوارم وارد فاز بازگشت ناگهانی، غیرمترقبه از وضعیت فاصله‌گذاری اجتماعی به وضعیت عادی نشویم، چون قطعا خسارت‌بار خواهد بود.

او درباره شلوغی امروز تهران، گفت: شلوغی امروز تهران مربوط به بخش دولتی نیست و احتمالا به بخش خصوصی مربوط است. البته برخی افراد ممکن است به خاطر عدم استفاده از مترو یا اتوبوس، از اتومبیل شخصی استفاده کرده باشند و بخشی از ترافیک به این دلیل اتفاق افتاده است.

حمایت‌ دولت از کارگران و اقشار کم‌درآمد

سخنگوی وزارت بهداشت درباره حمایت‌های دولت از کارگران و اقشار کم‌درآمد، گفت: بسته‌های اقتصادی از سوی دولت و در ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از مردم در نظر گرفته شده است اما هیچ یک از آن‌ها دوای تمام درد‌های مردم نیست.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه افراد معتاد به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند، گفت: تا این لحظه گزارش علمی مبنی بر رد یا اثبات اینکه افراد معتاد ریسک بیشتری برای ابتلا به کووید ۱۹ دارند یا نه، نداریم.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت تامین دارو‌های کرونا اظهار کرد: تمام دارو‌ها از جمله هیدروکسی کلروکین و موارد دیگر که برای مبتلایان به ویروس کرونا تجویز می‌شود، تولید داخل است و حتی ذخیره استراتژیک از این دارو‌ها برای هفته‌های آتی وجود دارد. بسیاری از کشور‌ها برای تجویز همین دارو‌ها که نسخه می‌شود و به راحتی در دسترس است، مشکل دارند و حتی برای افرادی که در منزل مورد مراقبت قرار می‌گیرند، هیچ دارویی تجویز نمی‌کنند.

درباره نویسنده

586 نویسنده

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2024 اولکمیز. محفوظ است.